Instalacje hybrydowe to nowoczesne podejście do pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Tego typu instalacje są połączeniem turbin wiatrowych z fotowoltaiką. Należy również wspomnieć, że często termin „instalacje hybrydowe” są nie do końca prawidłowo używane w kontekście instalacji fotowoltaicznych wyposażonych w magazyn energii. Dlatego, że instalacja hybrydowa to instalacja łącząca dwa źródła wytwórcze, czyli turbinę wiatrową oraz panele fotowoltaiczne. Natomiast magazyn energii sam w sobie nie jest źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Głównym powodem tego typu inwestycji jest chęć autokonsumpcji energii z OZE przez cały rok, co przekłada się na realne i relatywnie wysokie oszczędności ze zmniejszenia poboru energii elektrycznej z sieci zewnętrznej. Trzeba również podkreślić, że połączenie fotowoltaiki z turbiną wiatrową to idealne połączenie patrząc pod kątem pozyskiwania energii elektrycznej. Dzieję się tak, ponieważ w okresach, gdy panele fotowoltaiczne tracą swoją produktywność, to zwiększoną produkcję prądu mają elektrownie wiatrowe.
Zmiana systemu rozliczania na system net-billing, wprowadzenie taryf dynamicznych oraz wysokie koszty energii, to główne powody budowy instalacji hybrydowych. Natomiast najnowsze zmiany legislacyjne dodały kolejne aspekty przemawiające za tego typu elektrowniami. Poniżej prezentujemy listę korzyści z inwestycji w instalacje hybrydową:
Aby dokonać optymalnego doboru urządzeń wchodzących w skład instalacji hybrydowej, należy bardzo dokładanie przeanalizować nie tylko zapotrzebowanie energetycznego danego budynku, czy obiektu, ale również jak kształtuje się dobowe i roczne zużycie prądu. Tylko wtedy dowiemy się ile energii elektrycznej tak naprawdę przeznaczymy na autokonsumpcję, a ile będzie trzeba oddać do sieci zewnętrznej. Inna rzecz to kwestia czy dostępna powierzchnia oraz przestań będzie pozwalać na tyle, aby zbilansować zapotrzebowanie w danej firmie, czy organowi publicznemu. Jeżeli mamy już określone zapotrzebowanie, wtedy możemy dobrać optymalną wielkość elektrowni wiatrowej oraz odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych.
Koniecznym elementem analizy potrzeb jest również rozpoznanie miejsca przyłączenia instalacji hybrydowej oraz określenie, czy będzie konieczna modernizacja rozdzielni głównej lub stacji transformatorowej o ile występuje. Należy również pamiętać, że o ile największa turbina wiatrowa Verti o mocy 40 kW w rozumieniu przepisów prawa to dalej mikroinstalacja, o tyle dołączenie do tego instalacji fotowoltaicznej może spowodować, że przekroczymy 50 kWp mocy i będzie trzeba przygotować odpowiednią dokumentację do operatora sieci energetycznej.
Coraz popularniejsze magazyny energii mogą być doskonałym uzupełnieniem instalacji hybrydowych. Dzieje się tak, ponieważ znacząco można zwiększyć poziom autokonsumpcji własnej energii elektrycznej. Czyli takiej, która przynosi największe oszczędności. Dodatkowo należy wspomnieć, że dzięki magazynom energii możemy tak zredukować opłatę mocową w przedsiębiorstwie, że pozostanie ona na najmniejszym możliwym poziomie 17% wartości początkowej. Kolejnym argumentem jest możliwość skorzystania z arbitrażu cenowego poprzez wykorzystywanie taryf dynamicznych. Natomiast jeśli zainstalujemy przy magazynie energii szafę zasilania rezerwowego, to z wykorzystaniem instalacji hybrydowej możemy zapewnić energię elektryczną w danym budynku przez długi okres, podczas gdy w sieci zewnętrznej jest awarii i występuje długotrwała przerwa w dostawach prądu.
Specjaliści z Verti Energy to osoby z długoletnim doświadczeniem w branży OZE, energetyce oraz innymi sektorami związanymi z dostawami nośników energii. Tak szerokie kompetencje pozwalają na sprostanie nawet najbardziej wymagającym projektom i zaproponowaniu optymalnych i właściwych urządzeń z obszaru turbin wiatrowych, fotowoltaiki, magazynów energii oraz systemów zarządzania energii. Kolejną korzyścią z wyboru Verti Energy, jest gwarancja, że każdy projekt będzie poprawdzony w trybie „pod klucz” wraz z organizacją kompletnej dokumentacji zarówno dla organów administracji publicznej, jak i operatorów sieci energetycznych.