W jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową?

Pozyskanie energii wiatrowej z turbiny

Podczas inwestycji w odnawialne źródła energii warto wiedzieć, w jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową. Otóż praca elektrowni wiatrowej polega na tym, że wiatr opływa łopatki turbiny, przez co powstaje energia nośna, która porusza wirnikiem. Energia obrotowa wirnika jest przekazywana z pomocą wału i przekładni do generatora, który przemienia ją w prąd. Co ważne, proces ten jest niezależny od pory dnia, dlatego elektrownia może generować elektryczność również po zmroku.

Co to jest energia wiatrowa?

Energia wiatrowa to energia kinetyczna przemieszczających się mas powietrza. Należy do grona odnawialnych źródeł energii. Turbiny wiatrowe w formie wiatraków i pozostałe elementy elektrowni przemieniają ją w prąd, którym można zasilić gospodarstwo domowe. Często montowane są one na użytek jednego domostwa, wówczas mówimy o małej, przydomowej elektrowni. To właśnie takie konstrukcje odpowiadają za to, w jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową. Warto wspomnieć, że bywa ona wykorzystywana także w innych warunkach, na przykład do napędu jachtów żaglowych

Ile energii wiatrowej pozyskują elektrownie wiatrowe?

Różnej wielkości elektrownie przetwarzają energię wiatrową na inne ilości energii elektrycznej. Możemy wyszczególnić mikroinstalacje o mocy mniejszej niż 100 W, małe elektrownie od 100 W do 50000 W oraz duże – powyżej 100 kW mocy. Chociaż na to, w jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową, pogoda nie ma wpływu, już w przypadku ilości uzyskanego prądu sprawy mają się inaczej. Należy zaznaczyć, że warunki panujące na zewnątrz, a konkretnie stopień wietrzności są tu niezwykle ważne. W celu oszacowania opłacalności inwestycji warto zapoznać się z mapą pokazującą, w jakich obszarach kraju warto montować instalacje.

Energia wiatrowa jest darmowa

Warto zaznaczyć, że energia wiatrowa jest darmowa, a jej produkcja niezależna względem pory dnia. Dlatego też inwestycja może szybko się zwrócić. Z pewnością jest to wielka zaleta tego typu konstrukcji. Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr są także zgodne z duchem ekologicznego podejścia do życia. Dobierając moc elektrowni, uwzględnia się także ewentualne zmiany zapotrzebowania na prąd, co sprawia, że bez wątpienia będzie ona odpowiednia. To, w jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową, pozwala na zauważalne obniżenie kosztów energii elektrycznej po okresie zwrotu inwestycji.

Energia zgodna z naturą

Energia wiatrowa pochodzi z natury, jest więc ekologicznym źródłem prądu, którym zasilisz swoje gospodarstwo domowe. Okres niezawodności turbiny sięga wielu lat, kiedy będziesz mógł w pełni z niej korzystać, również po zmroku. Niektórzy wykorzystują to, w jaki sposób pozyskuje się energię wiatrową, jako wsparcie dla instalacji fotowoltaicznej. Jest to jedno z możliwych rozwiązań, które sprawdzi się u osób bardziej wymagających. Obie technologie wykorzystują odnawialne źródła energii, są więc ekologiczne, a złoża niewyczerpalne. To sprawia, że z instalacji można korzystać nieprzerwanie przez naprawdę długi czas.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Print

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera!

Najnowsze wpisy